Üdvözöljük iskolánk weboldalán

Télűző kiszebáb égetése

Télűző kiszebáb égetése

A télűzés kultúrákon és vallásokon átívelő hagyomány, tavaszt váró ünnep, melynek része a kiszebáb égetés, ami lezárja a farsangot és egyben a tél elűzésének szimbóluma.

Február végén, a húsvétot megelőző nagyböjt időszaka előtt elevenítette fel iskolánk a kiszebáb égetés néphagyományát.  Alsós tanulóink tevékenyen bekapcsolódtak az előkészítő munkálatokba. Verseket, mondókákat tanultak a tél elűzéséről, tavaszvárásról. A 3. b – 4. a napközis csoport kiszebábot készített szalmából. Nagy gonddal maszkírozták az arcot, hogy a hideg és a betegség hamarabb távozzon. A kisebbek zajkeltő eszközökkel, csörgő dobokkal, apró méretű kiszékkel járultak hozzá a télűző hagyomány sikeréhez.

Az udvaron felállított máglyán a gyerekek által megformált maskarákat elégették. Közben kórusban skandálták a verseket, majd a kezükben lévő dobbal, kereplővel, dudával keltettek zajt, míg lángolt a kisze.

GALÉRIA